Виховна година: Вітчизна слави й доблесті край

13 марта 2013

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


КАФЕДРА ПЕДАГОГІКИ


Виховна година


Вітчизна слави й доблесті край…


Підготувала студентка факультету


іноземних мов заочного відділення


групи АФ — 08-01, ІVкурсу


Кубілай Світлана Миколаївна


Перевірив методист кафедри педагогіки


Долгая Наталя Володимирівна


м. Кривий Ріг


2011МЕТА: — формувати уявлення учнів про обов’язок, мужність, героїзм;


- викликати почуття захоплення і гордості подвигами українських людей, здійсненними в роки війни і в мирний час;


- показати роль самовиховання в формуванні моральної стійкості, мужності, почуття  обов’язку і відповідальності перед Вітчизною;


- викликати прагнення виховувати в собі волю, цілеспрямованість, моральну красу.


ОБЛАДНАННЯ: карта України, портрети захисників України, магнітофон.


КЛАС: 5


ТИП УРОКУ: виховна година


ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ


1.  Вступне слово вчителя.


2.  Міні-диспут «Що таке Батьківщина» ?, «Україна»?


3.  Розповіді учнів про козаків і визволителів українського народу.


4.  Міні-диспут «Чи потрібно знати і поважати історію свого народу».  Декламація вірша «Пам’ятай».


5.  Бесіда про рідний край, Батьківщину, Україну, Велику Вітчизняну війну.


6.  Декламація вірша «Вічна слава солдату-герою».


7.  Розповідь про загиблих в Афганістані.


8.  Слухання пісні про Афганістан.


9.  Хвилина мовчання.


10.  Розповідь про батьків, братів, які служили в армії.


11.  Вірш В.Симоненка «Виростеш ти, сину…»


12.  Підсумки виховної години.


ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ


1. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ


Протягом всієї багатовікової історії нашої Батьківщини народ вище за все ціну-вав вірність Вітчизні, мужність і відвагу героїв, які боролися за торжество добра і справедливості. І тому кожного року 28 лютого ми відзначаємо свято – День захис-ника Вітчизни. Цьому святу ми і присвячуємо сьогодні нашу виховну годину.


А епіграфом до неї візьмемо слова воїна-афганця, бойового офіцера, який 23-річним пішов у небуття:Ты страна моя, моя Отчизна…


Если нужно, не жалея жизни,


За тебя – в атаку поднимусь!


А. СтовбаВиховна година: Вітчизна слави й доблесті край


1-Й УЧЕНЬ.


У всіх людей одна святиня,


Куди не глянь, де не спитай,


Рідніша їм своя пустиня,


Аніж щемний в пустині рай.


Їм красить все їх рідний край.


Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини…


2. МІНІ-ДИСПУТ.


ВЧИТЕЛЬ. А що для вас означає Батьківщина?


2-Й УЧЕНЬ. Для мене  Батьківщина – це вулиця, де я живу і живуть мої рідні.


3-Й УЧЕНЬ. Батьківщина – це моє місто, в якому я народився і виріс.


4-Й УЧЕНЬ. Батьківщина – це та стежина, яка впродовж багатьох років веде мене до рідної школи, це поле, річка і гай, де я відпочиваю і насолоджуюся спілкуванням із природою.


5-Й УЧЕНЬ. А для мене Батьківщина – це поля широкополі, пісні дзвінкоголосі, сади пишноквітні, пшениці ряснії.


ВЧИТЕЛЬ. Всі ви народилися  в найпрекрасніших куточках планети Земля. Але всіх нас об’єднає одна географічна назва, всіх нас об’єднало одне слово – Україна! Україна… Що стоїть за цим словом? Які асоціації у вас виникають з цим словом, коли ви його промовляєте?


1-Й УЧЕНЬ. Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці…


2-Й УЧЕНЬ. Україна – це розкішний вінок із рути, барвінку, що над ним світять заплакані золоті зорі…


3-Й УЧЕНЬ. Українська земля… Де є краще? Де є миліше?


Як не на Вкраїні? Тут городи і сади,


Тут яблука і гарбузи, тут олія й буряки,


Тут ягоди червоні, тут пшениці золоті,


Ріки молочні, кавуни червоносочні,


Худоба і птиця, всяка пашниця.


ВЧИТЕЛЬ. Наша Україна – чудовий куточок планети, де ніколи не буває ні міцних морозів, ні страшної спеки, злив та інших природних катаклізмів. У нас мякий, помір-ний клімат, родючі землі, великі ліси, могутні  ріки й моря. Широкі лани прикраша-ють нашу привільну країну. І тому-то  на наш край, на наші любі «тихі води, ясні зорі» неодноразово зазіхали вороги: турки і татари, поляки. Вони хотіли підкорити собі на-шу Батьківщину, володіти її безмежними просторами. Вони руйнували, палили села і міста, забирали в полон красивих українських дівчат, які славились на весь світ своєю вродою; міцних хлопців, яких потім продавали на невільницьких ринках, а старих лю-дей просто безжалісно вбивали. Плач і стогін стояли над рідною землею. Але україн-ський народ не корився лихим нападникам, мужньо боровся проти них. У цій боротьбі особливо відзначилось козацтво.


3. РОЗПОВІДІ УЧНІВ ПРО КОЗАКІВ І ВИЗВОЛИТЕЛІВ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ.


4-Й УЧЕНЬ. Хто ж такі козаки? Козаків січі називали в народі «святими лицарями», їх оспівували в народних думах, піснях, легендах. Завзяті і мужні парубки ставали героями, розповіді про їх подвиги передаються із покоління в покоління.


1-Й УЧЕНЬ. Багато фольклорних творів присвячено і визвольній війні українського народу 1648-1654 років та їх героям. Особливе місце серед них займають думи про Богдана Хмельницького та його соратників – Івана Богуна, Максима Кривоноса. Все-видющі кобзарі в своїх піснях звеличують сміливість та безстрашність перед ворогом народних улюбленців, «які рубали мечем голову з плечей,  а решту ляхів топили во-дою…»


2-Й УЧЕНЬ. Українська дума – то пісня про героїчну боротьбу за волю запорізького козацтва. Знати нашу історію, дбати про її збереження і вчитися на прикладах мужніх народних героїв любові до Батьківщини і волі – то наше основне завдання.4. МІНІ-ДИСПУТ. ДЕКЛАМАЦІЯ ВІРША «ПАМЯТАЙ»


ВЧИТЕЛЬ. А ви згодні з тим, що кожному українцю потрібно знати і поважати історію своєї держави?  Чому?


3-Й УЧЕНЬ. Герої багатьох народних дум вчать нас завжди пам’ятати, хто ми і чиї ми діти; любити і шанувати славну історію нашого народу, бути чесними, сміливими і мужніми, беззавітно любити свою Вітчизну. І якщо буде в тому потреба – не вагаючись віддати за  неї навіть своє життя, як це зробили мужні народні герої, оспівані в думах і піснях.


4-Й УЧЕНЬ.


Нашої заслуги в тім не бачу,


Нашої не знаю в тім вини,


Що козацьку бунтівливу вдачу


Нам лишили предки з давнини.


Нам і те не добавляє слави,


Що вони без чужоземних сил


Заступили землю кучеряву


Горами високими могил.


Бо коли, закохані в минуле,


Прокуняєм свій великий час,


Наша лінь нікого не розлучить,


Слава та ж відмовиться від нас.


Спогади докучливі, як нежить,


Що тій славі принесуть нове?


Тільки тим історія належить,


Хто сьогодні бореться й живе.5. БЕСІДА ПРО РІДНИЙ КРАЙ, УКРАЇНУ, ВЕЛИКУ ВІТЧИЗНЯНУ ВІЙНУ


ВЧИТЕЛЬ. Рідний край, рідна земля, Батьківщина, Україна… які це прості й разом з тим прекрасні і святі слова для нас. Велика і священна любов до Батьківщини жила, живе і житиме в усіх чесних і щирих серцях її кращих синів і дочок.


Русь-Україна – це наша споконвічна прадідівська земля. Вона відома світові рясни-ми щедротами: хлібом-сіллю і піснею, чесною воєнною звитягою в обороні своїх прав і милосердям до скривджених.


1-Й УЧЕНЬ. Згадаймо хоча б січовиків-полководців, мудрих державних полководців, організаторів народного війська: Северина Наливайка, Петра Сагайдачного, Байду Вишневецького, Богдана Хмельницького, Максима Залізняка і ще багато мільйонів простих українців, які, можливо, не були героями, проте віддавали нашій Батьківщині свої серця  і життя.


ВЧИТЕЛЬ. Здавна народження сина вважали великим щастям  у сім’ї – бо народився помічник, який допоможе працювати на полі. Однак із перших днів матір огортали сум і тривога за майбутнє своєї дитини, адже його чекали війни муштри, повернення каліки або й зовсім не поверталися, поклавши десь голови у битвах.


Пам«ять! Гірка пам»ять війни! Вона ніколи не згасне. Вона ятрить мозок, збуджує уяву. Пам'ять! Що ти залишила? Похоронки? Сльози матерів? Поминальний дзвін та тепло від свічки.


2-Й УЧЕНЬ. Велика Вітчизняна…Давно заросли травою окопи. Давно сіють пшеницю на землі, яка колись горіла і стогнала. А люди… Людям досі болять завдані війною рани.


ВЧИТЕЛЬ. 66 років тому Україна була звільнена від німецько-фашистських загарбників. 66 років тому українську землю перестали топтати чоботи окупантів. 66 років живе в людських серцях пам'ять про тих, хто в далекому 1941 році став на захист своєї Вітчизни.


3-Й УЧЕНЬ. Дорогою ціною заплатив український народ за участь у найстрашнішій за всю світову історію війни 1941-1945 років. Не щезне з пам’яті людської, не піде в забуття великий подвиг нашого народу – його битва і його перемого над фашизмом. Хіба можна забути тих, хто поліг у полях, хто віддав своє життя за щастя інших?


4-Й УЧЕНЬ. 4 роки! Тисяча чотириста вісімнадцять днів і ночей! 34 тисячі годин! І 27 мільйонів загиблих людей…


2-Й УЧЕНЬ. Якщо по кожному з них оголосити хвилину мовчання, то країна буде мовчати 46 років.


ВЧИТЕЛЬ. Ветерани відстоювали право на життя не лише свого покоління, а й тих, хто мав прийти згодом – синів, онуків, правнуків. Ота страшна куля, що свистіла по всьому величезному простору Європи, мала ще й фантастичну, дику, фанатичну силу – вціляла і вбивала людей у майбутньому. 62 млн загиблих у роки війни… 62 млн ровесників – щонайменше! Вони повинні входити в буйно цвіт життя разом з вами, молоддю третього тисячоліття. А їх нема… через десятиліття їх убили кулі війни.


3-Й УЧЕНЬ. 22 червня 1941 року. Ця дата розділила життя чорною смугою на дві половини: перша – перед війною, а друга – війна. Війна розбила надії, обірвала багато життів.


Виховна година: Вітчизна слави й доблесті край


4-Й УЧЕНЬ.


Мирное небо над крепостью Бреста,


В зале просторном знакомые лица.


Вальс… Политрук приглашает невесту…


Новенький кубок блестит на петлицах…


(Песня «Вставай, страна огромная…»)


5-Й УЧЕНЬ. На захист Вітчизни піднявся весь народ, від малого до великого. Багато пішло добровольцями на фронт. Молоді люди дописували собі роки, тільки б потрапити на передову воювати з ворогом, не дозволити йому топтати рідну землю.


ВЧИТЕЛЬ. Страшними видіннями починалось дитинство народжених у роки війни. Кострища хлібів. Дерева, що ростуть корінням в небо. Розломи кам’яних скель. Обезглавлені люди. Що може бути страшнішого? Що впало дитині в сон? Яке перше слово прийшло до них – «мама» чи «війна»?


1-Й УЧЕНЬ. Чи є містечко у Європі, де не було б безіменної могили – могили Невідомого солдата? Його ім’я загубилося на фронтових шляхах Великої Вітчизняної, його біографія – єдине слово – солдат.6.  ДЕКЛАМАЦІЯ ВІРША « ВІЧНА СЛАВА СОЛДАТУ-ГЕРОЮ»


2-Й УЧЕНЬ.


Вічна слава солдату-герою і солдатові без нагород –


Хто загинув хоробро між бою, захищаючи рідний народ.


Вічна слава бійцю рядовому, як і маршалу слава оця.


Хто поліг біля отчого дому смертю мужності, смертю бійця.


Скільки їх полягло серед бою! І однаково боляче нам,


Бо в бійців рядових і героїв смерть оцінена рівно – життя!


ВЧИТЕЛЬ. Пройдуть роки. Не буде в живих і нашого покоління, але хтось із вдячності йтиме сюди… Бо пройдуть роки, століття, але вічний вогонь пам’яті не погасять вітри перемін, не зітруть століття. І в Україні не було сім’ї, яку б не торкнулося горе, що несла війна. Згадайте села,що згоріли, стерлися з лиця землі, міста розорені, але не підкорені, згадаймо про кожну вулицю, про розбиті мрії і нездійснені надії. Солдати Великої Вітчизняної війни на смерть стояли за кожен метр своєї землі, горіли в танках, йшли під лід, везучи хліб блокадному Ленінграду, вмирали в концтаборах, але не вторгалися на чужі території, а несли визволення країнам Європи. Крізь дощі і сніги, крізь роки і лихоліття говорять із нами ті, хто не усміхнеться сьогодні і не зустріне весну.


3-Й УЧЕНЬ. Ветерани! Скільки горя випало на їхнє покоління! Але вони мудрі, уміють прощати і любити. Спасибі, що вистояли, що перемогли. Аби не вони, не було б і нас сьогодні.


ВЧИТЕЛЬ. І наш з вами обов’язок не тільки в свята згадувати про ветеранів, а й кожного дня намагатися пам’ятати про них, допомагати, приділяти увагу бабусям і дідусям.7. РОЗПОВІДЬ ПРО ЗАГИБЛИХ В АФГАНІСТАНІ


Далекий грудень 1979 року… Далека та чужа країна Афганістан… Безглузда війна… Скільки смертей, скільки горя за 10 років! Проте ця безглуздість не применшує героїзму наших воїнів там, в афганському пеклі. Ніхто та ніщо не має бути забутим, аби не забути – треба пам’ятати, а щоб пам’ятати – треба знати. 160 тисячам наших земляків судилося пройти це випробування. 3383 з них повернулися додому в цинкових гробах, 12 тисяч залишилися інвалідами, понад 100 тисяч живуть, але з невиліковними хворобами.


Сивіли від горя батьки й матері, ховаючи своїх дітей, сиротіли діти, вдовами ставали жінки в мирний час. У скількох сімей у траурному обрамленні зберігаються фотографії синів! Одну нагороду заробили вони за проявлену мужність і героїзм – право бути похованими на рідній землі.


1-Й УЧЕНЬ. Падали хлопці на чужій землі, а в них на долонях лінії життя такі довгі і прекрасні…Разом із ними пішло в небуття чиєсь щастя. Разом із ними загинули їх ненароджені діти. Але вони живуть у пам’яті бойових друзів, продовжують усміхатися зі сторінок солдатських альбомів. Вони вічно живуть у зболених, згорьованих, люблячих, палких материнських серцях.8. СЛУХАННЯ ПІСНІ ПРО АФГАНІСТАН


Виховна година: Вітчизна слави й доблесті край


2-Й УЧЕНЬ.


Поставте скибку хліба на стакан


І голову схиліть в скорботі вічній


За тих, кого убив Афганістан,


Чиї він душі ранив і скалічив.


ВЧИТЕЛЬ. У жодному календарі день 15 лютого нічим не позначений. Але ця дата особлива – цього дня закінчилася нарешті війна. Щороку ветерани афганської війни відзначають останній день виведення радянських військ з Афганістану.


ВЧИТЕЛЬ. На знак вшанування світлої пам’яті тих, хто віддав своє життя, увійшов-ши в безсмертя, схилімо голови і вшануймо їх хвилиною мовчання.


виховання обов’язок мужність історія батьківщина


9. ХВИЛИНА МОВЧАННЯ. (Хронометр відбиває хвилину)


3-Й УЧЕНЬ.


Народе мій! Ти пережив немало


Страшних, буремних лихоліть.


Щоб не страждали в рабстві Роксолани,


Щоб за синами не тужили мами, –


Солдат на варті миру і добра стоїть.


10. РОЗПОВІДІ ПРО БАТЬКІВ, БРАТІВ, ЯКІ СЛУЖИЛИ В АРМІЇ


11. ВІРШ В.СИМОНЕНКА «ВИРОСТЕШ ТИ, СИНУ…»


ВЧИТЕЛЬ. Зараз я хочу звернутися до наших хлопчиків – майбутніх захисників Вітчизни – словами українського поета Василя Симоненка:


Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,


Виростуть з тобою приспані тривоги,


Можеш вибирати друзів та дружину,


Вибрати не можна тільки Батьківщину.


Можна вибрать друга і по духу брата,


Та не можна рідну матір вибирати.


За тобою завше будуть мандрувати


Очі материнські і білява хата.


І якщо впадеш ти на чужому полі,


Прийдуть з України верби і тополі,


Стануть над тобою, листям затріпочуть,


Тугою прощання душу залоскочуть.


Можна все на світі вибирати, сину,


Вибрати не можна тільки Батьківщину.


Пам’ятайте завжди ці слова. І якщо виникне потреба, то слід не задумуючись віддати всі свої сили задля того, щоб твою Вітчизну не підкорили і не поставили на коліна. Присвятити своє життя захисту Батьківщини – це честь для кожного юнака.12. ПІДСУМКИ ВИХОВНОЇ ГОДИНИ


ВЧИТЕЛЬ. Протягом сьогоднішньої зустрічі ми згадали героїчну історію нашої держави, згадали імена людей, які, не шкодуючи власного життя, захищали рідну землю. Так було, є і буде, поки існує світ. А ви як вважаєте, потрібні Україні Збройні сили, потрібні їй захисники? Може, хтось із вас мріє в майбутньому стати воїном чи офіцером?


Хлопчики, пам’ятайте, що ви не тільки майбутні інженери, лікарі, банкіри, але і воїни. Змалку готуйте себе до військової служби, будьте витривалими, терплячими і не бійтеся труднощів. Будьте благородними в дружбі. Залишити товариша в біді – ганьба. Відмовитися від друга, якщо той допустив помилку – безчесно. Якщо ви зустрінете людину з медалями на грудях – поклоніться їй. Завдяки цій людині ви живите на світі – вільні, щасливі і спокійні. Якщо ви зустрінете офіцера, воїна України – поклоніться йому. Він захищає ваше життя. Він на сторожі вашого спокою і щастя. Армія – могутній щит і меч нашої Вітчизни, який завжди зможе дати відсіч нападникам і ворогам.
Список використаних джерел:


1.Журнал «Позакласний час», №1, 2011р.


2.www.info-library.com.ua
Скачать бесплатно реферат на тему Виховна година: Вітчизна слави й доблесті край
Рейтинг: 0 Голосов: 0 1124 просмотра